„Kochać z otwartymi oczami” cz.2

 Kiedy jesteśmy w związku i napotykamy na jakieś problemy, najczęściej obwiniamy o nie partnera. Wiemy dobrze, co on powinien zmienić w sobie, ale trudno nam zrozumieć, w jaki sposób my sami przyczyniamy się do powstawania nieporozumień. Łatwiej jest nam mówić o partnerze, niż o sobie samych – o tym co czujemy, jakie mamy potrzeby, co się z nami dzieje.

Kochać-z-otwartymi-oczami-mini2 Kiedy każdy z partnerów myśli, że jedynym problemem jest niewłaściwa osoba, z którą pozostaje w relacji, trudniej jest rozwiązywać problemy w związku. Wiele par rozstaje się w przekonaniu że z inną osobą byłoby inaczej, a później spotyka je dokładnie to samo – z innym partnerem.

 Dlatego warto zdać sobie sprawę z tego, że problemy są nieodłączną częścią uczucia. Nie ma intymnego związku bez konfliktów.

 Należy porzucić marzenia o idealnym partnerze, o relacji bez nieporozumień, o byciu wiecznie zakochanym…Uspokajamy się wiedząc, że tego, czego nie mamy my, nie ma nikt, że idealny związek to bajka, a rzeczywistość jest zupełnie inna.

 Rzeczywistość, którą postrzegamy staje się lepsza, gdy zamiast cierpieć, bo nie spełnia się nasze marzenie, cieszymy się tym, co mamy.