Gestalt

Terapia Gestalt należy do humanistycznych metod psychoterapeutycznych. Jest głęboko naznaczona wartościami egzystencjalnymi, takimi jak: wolność istnienia i wyrażania siebie, poszanowanie oryginalności każdego człowieka. Cechuje ją całościowy obraz człowieka, funkcjonującego jako nierozerwalna jedność w sferze cielesnej, emocjonalnej i intelektualnej.

Człowiek w terapii Gestalt to istota twórcza, zdolna do samodzielnego, odpowiedzialnego i kreatywnego wnoszenia swego wkładu do świata i dostosowywania się do niego, a jednocześnie do twórczego oddziaływania nań za pomocą wprowadzanych w nim zmian. Ważny jest kompromis pozwalający każdemu egzystować po swojemu, ale z uwzględnieniem istniejących w danym miejscu i czasie norm, by w ten sposób człowiek znalazł swoją własną drogę w obrębie wspólnoty. By mógł poszukiwać wewnętrznej spójności swojego bycia – w – świecie, rozwinąć własny styl życia, z jego specyfiką i oryginalnością.

Dla podejścia Gestalt charakterystyczne jest przekonanie, że istoty ludzkie najlepiej będą rozwijać się i brać odpowiedzialność za własne życie, jeśli staną się bardziej świadome tego, kim są, wraz ze swoimi wszystkimi potrzebami i pragnieniami, uczuciami i myślami, sprzecznościami i konfliktami, z tym co mówią i co robią. Tylko wtedy mogą czuć się odpowiedzialne za własne życie i dokonywać wyborów tak, by znaleźć najlepsze rozwiązanie własnych problemów.

Podejście Gestalt pomaga nam rozwinąć świadomość tego, kim jesteśmy, jak żyjemy i jak kontaktujemy się z otaczającym nas światem. Dzięki tej świadomości zaczynamy w pełni uczestniczyć w obecnej rzeczywistości, widzieć rzeczy takimi, jakimi są oraz decydować, na które potrzeby zwrócić uwagę.”

Rdzeniem terapii Gestalt jest relacja terapeutyczna oraz zwiększanie świadomości poprzez dialog. Terapeuta i jego klient są partnerami wciągniętymi w autentyczną dwustronną relację. Zdaniem Fritza Perlsa – twórcy terapii Gestalt –  prawdziwe spotkanie dwojga ludzi jest niezwykle ważnym czynnikiem w procesie leczenia. Dzięki takiemu kontaktowi ludzie się rozwijają i zmieniają.

„Jeżeli człowiek śpiewa i nie może śpiewać głośniej, i przychodzi drugi człowiek, ktoś, kto potrafi śpiewać głośniej i śpiewa razem z nim, to człowiek pierwszy też zacznie śpiewać głośniej. Na tym polega sekret więzi duchowej między ludźmi.”
Martin Buber

W oparciu o autentyczną relację terapeutyczną, człowiek może przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w środowisku, uświadamiać swoje bloki, opory, a dalej uczyć się i doświadczać nowych, konstruktywnych sposobów zaspakajania swoich pragnień i potrzeb. W miarę jak osoba coraz lepiej uświadamia sobie i coraz bardziej akceptuje to, kim jest, stają się możliwe zmiany, uprzednio zablokowane przez wyparcie lub nie przyznanie się do części siebie. Zmiana pojawia się wówczas, gdy osoba staje się prawdziwie sobą, a nie kiedy próbuje stać się kimś, kim nie jest.

Terapia Gestalt odnosi się nie tylko do osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, uznawane za patologiczne, lecz również do osób nie radzących sobie z problemami egzystencjalnymi, takimi jak: konflikt, zerwanie, trudności seksualne, samotność, żałoba, depresja, bezrobocie itp. – a także, znacznie szerzej, do każdej osoby, która dąży do powiększenia swego ukrytego potencjału, żeby nie tylko lepiej -być, ale i bardziej – być, do lepszej jakości życia.

Perls, uważał swoją metodę za „zbyt dobrą, by ją rezerwować tylko dla chorych i ludzi z marginesu”, i chętnie ją prezentował w prowokacyjny sposób, jako „terapię normalnych”.

Człowiek  poprzez  zaangażowanie się w proces terapeutyczny Gestalt:

  • zdobywa większą świadomość siebie samego, swojego ciała, uczuć, otoczenia,
  • uczy się być panem swoich doświadczeń i nie przypisuje ich innym
  • uczy się być świadomym swoich potrzeb oraz rozwija umiejętności niezbędne do zaspokajania ich, bez naruszania praw innych osób,
  • pogłębia kontakt ze swoimi wrażeniami, ucząc się wąchać, smakować, dotykać, widzieć, słyszeć- kosztować wszystkich aspektów samego siebie
  • może bardziej doświadczyć swojej siły i umiejętności radzenia sobie, a nie liczy na to, że narzekanie, oskarżanie lub zrzucanie winy na innych zmobilizuje pomoc ze strony otoczenia
  • staje się wrażliwy na swoje otoczenie, jednocześnie uczy się chronić siebie w sytuacjach potencjalnie toksycznych lub destrukcyjnych
  • uczy się ponosić odpowiedzialność za swoje działania i ich konsekwencje
  • czuje się dobrze ze świadomością swojej wyobraźni, marzeń i ich wyrażaniem.

 

– Ginger, S. (2004). Gestalt. Sztuka kontaktu. Optymistyczne podejście do relacji międzyludzkich. Warszawa: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co.
Clarkson P., Mackewn J. (2008),Fritz Perls, Gdańsk, GWP
– Zinker, J. (1991). Twórczy proces w terapii Gestalt. Warszawa: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co.
Sills, Ch., Fish, S., Lapworth, P. (1999). Pomoc psychologiczna w ujęciu Gestalt. Warszawa: Wydawnictwo Instytut Psychologii Zdrowia.

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031